myszy rasowe argente i champagne na różowym kocu Autor: Kalina Koriat, Pink Phantom Mousery
Pasożyty u gryzoni potrafią tygodniami ukrywać się w ciele naszego pupila. Zwierzak zaczyna się garbić, mrużyć oczy i chudnie w ekspresowym tempie. Diagnoza u weterynarza może przyjść zbyt późno.
Jak uniknąć takiego scenariusza?
Spis treści:
ToggleNabyłeś nową mysz, szczura lub innego gryzonia? Przebadaj go. Zapobiegniesz tym samym przykrej niespodzianki
w przyszłości oraz odpowiednio wcześnie będziesz mógł rozpocząć leczenie. Diagnostyka polega na zbadaniu kału zwierzęcia w przypadku pasożytów wewnętrznych oraz nieinwazyjnym pobraniu materiału ze skóry przez weterynarza przy pasożytach zewnętrznych.
Pamiętaj!
Aby próbka mogła zostać prawidłowo przebadana powinna mieć minimum 1-2 g.
Pierwszą linią obrony przed pasożytami jest skuteczna dezynfekcja. Na rynku posiadamy wiele preparatów, które z nich sprawdzą się najlepiej? Przydadzą nam się płyny które zaliczają się do dezynfekcji wysokiego poziomu. Najbardziej popularnym jest tutaj F10SC w stężeniu 1:100.
Ocet spirytusowy, Medisept, velox spray czy Domestos to także ważne środki do dezynfekcji. Wspomagają one zwalczanie oraz zapobieganie rozprzestrzeniania się pasożytów, wirusów, bakterii czy grzybów. Dobrym wsparciem mogą okazać się także para wodna oraz ozonatory.
Skonsultuj się z weterynarzem który dobierze skuteczne leczenie. Dowiedz się jak dawkować oraz jaką drogę podania wybrać. Najczęściej są to preparaty podawane doustnie lub nakrapiane na skórę. Nie podawaj samodzielnie preparatów na pchły czy innych płynów i tabletek z zoologicznego. Możesz tylko zaszkodzić. Jeśli pojawiły się u Twojego zwierzaka pasożyty zewnętrzne skonsultuj z weterynarzem czy możesz zastosować preparat z permetryną który stosuje się do rozpylania w lokum, wspomagając usunięcie problemu.
Źródło