Hodowla gołębi nie stanowi jedynie hobby. To wielka miłość, wypełniająca każdy dzień zauroczeniem i pasją. To fascynacja ptakami zachwycającymi mądrością i wyjątkowością. Jedynymi wolno latającymi, pomimo że udomowionymi. I zawsze wracającymi do domu do ukochanego opiekuna. Jakie praktyki chowu będą zatem najlepsze? I pozwolą utrzymać gołębie w dobrym zdrowiu i kondycji do długich lotów?
Spis treści:
TogglePodstawą każdej hodowli jest wybór odpowiednich ptaków. Wyselekcjonowane osobniki powinny cechować się doskonałą kondycją i tendencją do długotrwałego lotu. Warto też poznać ich genotyp oraz ewentualną potencjalną historię lotów.
Kolejnym elementem wymagającym zastanowienia jest wybór odpowiedniej rasy, ponieważ gołębie ozdobne dostępne są w wielu odmianach, co może wiązać się z konkretnymi wymaganiami hodowlanymi.
Jednym z najistotniejszych czynników w hodowli gołębi jest ich utrzymanie w doskonałym zdrowiu i kondycji. Oznacza to, że należy przede wszystkim zadbać o ich warunki lokalowe. Już projekt budowy gołębnika powinien uwzględniać odpowiednią odległość od drzew i ustawienie w sposób udostępniający gołębiom obszar lotu w kierunku południa.
Niezmiernie istotna jest również dbałość o higienę miejsca zamieszkania ptaków. Gołębnik powinien być przede wszystkim miejscem zawsze suchym i niezapleśnionym. Głównie z uwagi na fakt, że gołębie są ptakami, które nie tolerują wilgoci w otoczeniu. Ponadto należą one do pięknych, ale niezmiernie delikatnych ptaków, u których istnieje dosyć wysokie ryzyko zarażenia się chorobami pochodzenia grzybiczego. Do których należy jedna z groźniejszych – Aspergiloza, objawiająca się biegunką, osłabieniem, wychudzeniem i zaburzeniami nerwowymi. W związku, z czym zawsze należy kontrolować i wymieniać podściółkę w postaci słomy lub wiórów.
Ptakom należy również zagwarantować dostęp do zawsze czystej, świeżej wody, a także płytki pojemnik z wodą przeznaczoną do ptasich kąpieli.
Kolejnym istotnym elementem warunkującym dobrą gołębią kondycję jest bogata dieta, która poza mieszanką ziaren obejmuje także oczyszczone i drobno posiekanie warzywa i owoce, a także tłuczone jajka i robaki. Warto również zadbać o odpowiednią suplementację grysikiem lub muszlami ostryg, które dostarczają dużych ilości wapnia, często występującego w karmach komercyjnych w skąpych ilościach.
I kolejną dobrą praktyką chowu gołębi są ćwiczenia treningowe. Długie loty zawsze wymagają odpowiedniego przygotowania. Trening wzmacnia bowiem stopniowo mięśnie, a także poziom kondycji. Ponadto istotna jest zarówno metoda treningowa, jak i stopniowe przyzwyczajanie ptaków do zmiennej aury.
Treningi powinny obejmować systematyczne loty o początkowo mniejszych dystansach ze stopniowo zwiększaną odległością i stopniem trudności. Początkowo warto też zwiększyć nacisk na ćwiczenia orientacyjne.
Natomiast sam wybór dalszych metod treningowych wymaga już większej znajomości swoich ptaków i ich preferencji treningowych, a także wiedzy ze strony hodowcy.
Do najpopularniejszych metod treningowych należą między innymi:
Warto zgłębić tę wiedzę, by trenować ptaki w sposób niosący im radość i zdrowie, a z czasem może nawet profity dla hodowcy.