Jack russell terrier to jedna z najbardziej energicznych i charyzmatycznych ras psów. Wywodzący się z Anglii, gdzie był hodowany jako pies myśliwski, Jack Russell szybko zdobył popularność dzięki swojej odwadze, inteligencji i wyjątkowej żywiołowości. Dziś te małe, pełne werwy psy są uwielbiane nie tylko przez myśliwych, ale także przez miłośników aktywnego trybu życia na całym świecie. W artykule przyjrzymy się bliżej cechom fizycznym i charakterowi tej rasy, jej potrzebom oraz temu, co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na adopcję tego energicznego pupila.
Spis treści:
ToggleJack russell terrier to niewielka rasa psów. Dorosłe zwierzęta mierzyć mogą od 25 do 30 cm przy wadze 5 – 6 kg. Ich budowa jest mocna, a tułów oraz kończyny dobrze umięśnione. Charakterystyczne są proporcje. Sylwetka jack russell terriera wyraźnie wpisuje się w prostokąt, a długość jego ciała jest większa niż wysokość w kłębie. Kufa jest mocna, szczęki silne, oczy małe i ciemne. Równie niewielkich rozmiarów są uszy – mogą być guzikowate lub opadające. Ogon zawsze noszony jest wysoko.
Zgodnie ze wzorcem, jack russell terrier występować może wyłącznie w umaszczeniu białym (barwa dominująca) ze znaczeniami w kolorze czarnym, czarno-podpalanym bądź rudym. Szata akceptowana jest w trzech odmianach – gładkowłosej, szorstkowłosej lub drutowatej (złamanej).
Jack russell terrier to ruchliwy, inteligentny i temperamentny pies o silnej osobowości. Jest bardzo wesoły, energiczny, a także niemal zawsze skory do zabawy. Mocno uwidacznia się u niego na co dzień instynkt myśliwski. Rasa ta jest nad wyraz odważna, pewna siebie i nieustępliwa. Pies bywa bardzo uparty, a niekiedy i zaczepny – jednak nigdy agresywny. Bardzo lubi towarzystwo ludzi. Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i jest bardzo oddany – najchętniej towarzyszyłby mu na każdym kroku. Ma tendencję do obszczekiwania obcych ludzi oraz rzucania się w pogoń za szybko poruszającymi się obiektami. Zwykle względnie dobrze toleruje dzieci, zwłaszcza te starsze.
Choć jack russell terrier nie ma tendencji do niszczenia, pozostawiony sam w domu na wiele godzin, może zacząć sprawiać problemy – zwłaszcza, jeśli nie ma okazji, do spożytkowania zgromadzonej energii. Chętnie grzebie w ziemi, nie stroniąc od zadbanych kwiatków.
Czujny i nieustraszony jack russell bez zawahania strzeże domu i stada. Potrafi być hałaśliwy – swoim szczekaniem chętnie informuje opiekuna nie tylko o zbliżającym się w jego mniemaniu niebezpieczeństwie, ale i ekscytacji na myśl o nadchodzącym spacerze.
Jack russell terrier nie wymaga wielu zabiegów. Ze względu na wzmożone predyspozycje do tworzenia się kamienia nazębnego, zaleca się zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Regularnie kontrolować należy również stan jego oczu i uszu oraz pazurów.
Pielęgnacja sierści psa również nie jest skomplikowana. Jack russell terrier nie wymaga częstych kąpieli – ważne jest natomiast jego regularne szczotkowanie. W przypadku odmiany gładkowłosej trzeba przygotować się na wzmożone linienie w okolicach wiosny i jesieni. Z kolei w przypadku odmiany szorstkiej lub drutowatej koniecznie jest trymowanie psa. Częstotliwość zabiegu jest różna w zależności od tempa wzrostu włosa i pożądanej długości – zwykle wykonuje się go raz na 1 – 3 miesiące.
Szczeniak jack russell terriera może kosztować od 5 000 zł do nawet 9 000 zł. Cena jack russela zależeć będzie przede wszystkim od renomy hodowcy oraz osiągnięć wystawowych i stanu zdrowia rodziców miotu.
Psy rasy jack russell terrier są stosunkowo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i dość rzadko chorują. Jednak najczęstsze przypadłości zdrowotne, które mogą przytrafić się psu tej rasy, to między innymi:
Jack russell terrier żyje średnio 13–16 lat. To jedna z najbardziej długowiecznych ras, która na dodatek przez długi czas zachowuje dużą dozę energii i wesołe usposobienie.
Do żywienia jack russell terriera stosuje się mięso i podroby wołowe, jagnięce i drobiowe. Pies może też jeść ryby i dziczyznę. Gotuje się je z marchwią, pietruszką i selerem. W diecie tej rasy ważny jest też tłuszcz – olej z łososia, kryla lub tran. Tłuszcz dodaje się do jedzenia bezpośrednio przed podaniem. Pożywienie jack russell terriera warto uzupełniać preparatami witaminowymi i mineralnymi.
W żywieniu jack russell terriera stosuje się też biały ser, jaja kurze i owoce jako uzupełnienie posiłków. Białko jaja zwierzak może jeść jedynie po ugotowaniu, żółtko można dodać do jedzenia w stanie surowym, ale z uwagi na ryzyko zakażenia salmonellą lepiej je podawać również ugotowane.
Posiłki najlepiej jest podawać psu dwa razy dziennie, rano i wieczorem, możliwie o tych samych godzinach.