Psi senior - jak opiekować się psem w podeszłym wieku? Fot. Pexels
Starszy pies, podobnie jak starszy człowiek, wymaga szczególnej opieki. Zwierzęta te starzeją się dużo szybciej niż ludzie. Nim się obejrzymy, a nasz uroczy, energiczny szczeniak zamieni się w spokojnego, statecznego zwierzaka. W jaki sposób dbać o psiego przyjaciela w podeszłym wieku? W tym artykule pomożemy Ci i podpowiemy, co należy robić.
Spis treści:
ToggleTo, kiedy możemy mówić o psim staruszku, zależy od jego rasy. Małe psy starość osiągają pomiędzy 10 a 12 rokiem życia, średnie w wieku od 8 do 10 lat, a duże i olbrzymie – od 6 do 8 lat.
Ciężko przewidzieć, jak bardzo czworonóg zostanie dotknięty starością. Niektóre zwierzaki nie wykazują w ogóle oznak osłabienia kondycji, podczas gdy u innych występują one bardzo szybko. Do najczęstszych objawów należą:
Starszy piesek dużo szybciej się męczy i potrzebuje wiele czasu na odpoczynek w ciągu dnia. Należy mu to umożliwić. Warto zakupić dla niego wygodne legowisko, gdyż często będzie ucinał sobie drzemki i położyć je w cichym i przytulnym miejscu, do którego zwierzak będzie mieć nieustanny dostęp.
Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby żywieniowe psa. Ma on mniejszy apetyt, w związku ze spowolnieniem metabolizmu, ale też niższą aktywnością fizyczną. Warto zadbać o odpowiednią karmę. Najbardziej sprawdzi się taka, która posiada niską zawartość tłuszczu i białka, a dużą ilość warzyw. Ważne jest również to, aby unikać nadwagi u starszego pupila. Bardzo zwiększa ona ryzyko wystąpienia u zwierzaka cukrzycy i problemów ze stawami.
Pies w podeszłym wieku nie przepada za aktywnością fizyczną. Zamiast szybkiego biegu i pogoni za piłką, bardziej odpowiadać mu będzie spokojny marsz przy nodze swojego opiekuna. Wynika to z jego kondycji – starszy pies zdecydowanie szybciej się męczy. Najlepiej wybrać miejsce, które uwzględni jego możliwości. Sprawdzi się do tego płaski, równy teren, w którym jest duży cień. Warto zabrać też ze sobą ulubione przysmaki pupila i spory zapas wody do picia. Ze względu na możliwość pojawienia się problemów z nietrzymaniem moczu, również sama częstotliwość spacerów powinna być odpowiednio zwiększona, aby unikać niepotrzebnych wpadek na tym tle w domu.
Kontrola zdrowia u psiego seniora jest niezwykle ważna. Powinien on regularnie odbywać wizyty u lekarza weterynarii. Warto przeprowadzać częste i różnorodne badania. W ten sposób wiele chorób może zostać wykrytych we wczesnym stadium i wyleczonych szybko, we właściwym momencie.
Wraz z upływem lat psiakowi coraz trudniej jest utrzymać prawidłową higienę. Należy mu w tym pomóc. Powinno zadbać się o regularne obcinanie pazurów, gdyż zwierzak nie ma możliwości samodzielnie ich spiłować podczas spacerów. Wskazane jest również częste szczotkowanie jego sierści, do czego idealnie sprawdzi się gumowe zgrzebło, które zrobi to delikatnie i nie będzie wywoływało u psiego staruszka niepotrzebnego bólu, a także dodatkowo wymasuje skórę i pobudzi krążenie. Istotne jest także zadbanie o zęby, ponieważ u tego gatunku w wieku starczym często pojawiają się choroby przyzębia. W takim przypadku warto sięgnąć po gryzaki, które oczyszczą zęby, usuwając z nich kamień nazębny.