Spacerowanie z kotem na smyczy to coraz popularniejsza forma aktywności. Choć większość osób kojarzy spacery z psami, to także koty – jeśli odpowiednio do tego przygotowane – mogą czerpać przyjemność z takich wycieczek.
Nauka chodzenia na smyczy wymaga jednak cierpliwości, właściwego podejścia oraz zrozumienia ich specyficznej natury. Moja przeprawa trwała rok. Pozwól, że przedstawię Ci praktyczne porady, jak krok po kroku przyzwyczaić kota do spacerów, jak wam to ułatwić, aby były one bezpieczne i komfortowe.
Spis treści:
ToggleTak dokładnie szelek. Osobiście nie rekomenduje zapinania smyczy na obroży, gdyż koty to sprytne stworzenia i potrafią w łatwy sposób się z niej oswobodzić. Szelki lepiej rozłożą siłę na ciało kota. Jeżeli chodzi o rodzaj szelek – zdecydowanie rekomenduje znalezienie ich metodą prób i błędów. Bazując na własnym doświadczeniu, mogę śmiało zarekomendować szelki bezuciskowe. Jeśli chodzi o smycz, to powinna być ona lekka i elastyczna. Ta automatyczna, zbyt gwałtownie może pociągnąć kota.
Kot ma ją poznać. Na samym początku dobrze by leżała w miejscach, gdzie zwierzak przebywa. Możemy zmieniać jej położenie. Kluczowe jest, by kociak wiedział, że nie zrobi mu ona krzywdy. Gdy zauważymy, że traktuje ją neutralnie, możemy zacząć ją zakładać.
@cuddlesmeow Get this Cat Harness & Leash today to let your cat explore the world! 😻✨
♬ original sound – CuddlesMeow
Kot powinien oswoić się z nią w domu. Dobrym pomysłem jest zakładanie jej na kilka minut, powoli zwiększając częstotliwość i wydłużając czas. Powinniśmy cały czas obserwować kota, czy nie dzieje mu się krzywda. Każdy spokojny okres noszenia szelek nagradzamy. Gdy już oswoi się z szelkami, możemy dodać smycz, która będzie ciągnąć się za nim, gdy będzie chodził.
Przede wszystkim miejsce ma być spokojne, bezpieczne, zdała od ruchliwych ulic. Najlepiej mały, rzadko uczęszczany ogródek. Koty to zwierzęta bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Zwracaj uwagę, jak kot reaguje na nowe otoczenie. Stres oznacza powrót do domu i to jest jak najbardziej w porządku. Proces nauki może wymagać czasu. Ważne jest by tak jak w przypadku oswajania z szelkami, tak i tu na początku wychodzić na krótkie spacery, które stopniowo wydłużymy.
Mimo że ta forma aktywności jest coraz bardziej popularna, to ze względu na kocią naturę należy zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie koty będą chętne do chodzenia na smyczy. Musimy być cierpliwi i nie zmuszać kota do czegoś, co go stresuje. Ważne są też kwestie bezpieczeństwa – unikamy tłocznych miejsc oraz ruchliwych ulic, regularnie odrobaczamy i szczepimy naszego pupila oraz najważniejsze – oprócz adresówki dobrym pomysłem jest, żeby kot miał czip lub identyfikator w razie, gdyby doszło do nieoczekiwanej sytuacji.